A SENSES programban résztvevő országok képviselői június közepén ismét összegyűltek egy kétnapos workshop keretében.
HVCA Portfolio Conference 2018
Mi ösztönzi a sikeres társadalmi vállalkozásokat? - SEFORÏS kutatás eredményei
Az EU által támogatott SEFORÏS kutatói konzorcium 2015-ben mélyreható kutatást végzett 1030 társadalmi vállalkozást vezető szakember bevonásával, köztük több mint 100 magyar menedzserrel. Az elmúlt években a kutatásban résztvevő 9 európai országban, Oroszországban és Kínában ezek a vállalkozások 500 000 embert foglalkoztattak közvetlenül, több mint 6,06 milliárd eurót termeltek, és mintegy 5,5 millió embernek segítettek elhelyezkedni a versenyképes munkaerőpiacon. "Megfigyeltük, hogy a társadalmi vállalkozások fenntartható, ún. hibrid szervezetek. Miközben a bevételek és a finanszírozási források létfontosságúak a túlélés szempontjából, továbbra is szigorúan védik társadalmi küldetésüket, függetlenül attól, hogy régi bútorokat hasznosítanak újra vagy a hulladék újrahasznosításával foglalkoznak-e "- írja Johanna Mair professzor.
Úgy találták, hogy átlagosan a társadalmi vállalkozások 65%-a nyomon követi a "társadalmi hatást" a kedvezményezettek vagy az ügyfelek számának megfigyelésével - itt az arány a portugál 97%-tól spanyol 48%-ig változik. A társadalmi vállalkozások mintegy 70%-a finanszírozta tevékenységeinek legnagyobb részét áruk vagy szolgáltatások egyéni vásárlók részére történő értékesítésével - Románia és Magyarország kivételnek bizonyult ebben az esetben. A befektetők viszonylag csekély szerepet játszottak minden országban, Kína kivételével.
Elsődleges kedvezményezettek közé tartoznak a gyermekek és a fiatalok, valamint a nonprofit szervezetek. Kína, Németország és Oroszország kivételével minden országban a társadalmi vállalkozások nagy része foglalkozott a munkanélküliség enyhítésével is. Magyarországon, Romániában és Oroszországban a társadalmi vállalkozások kedvezményezettjeinek 40-50%-a hátrányos helyzetű: fizikai vagy mentális sérült.
Az olyan országokban, mint Kína, Portugália, Románia és Spanyolország, a legtöbb társadalmi vállalkozást férfiak irányítják (55%, 58%, 59% és 70%). Ez a nemek közötti egyenlőtlenség Magyarországon, Svédországban és Oroszországban az ellenkező irányba fordult át, ahol a társadalmi vállalkozások vezetőinek 61% -a, 65% -a és 62,5% -a nő.
"Eredményeink a többi szociális vállalkozás számára is referenciaértéket jelentenek, és szilárd alapot nyújtanak a kormányok, támogató szervezetek és befektetők tájékozottabb döntéshozatalához" - mondta a SEFORÏS kutatója, Marieke Huysentruyt.
Ez a tanulmány elsőként tárta fel a társadalmi vállalkozások közötti konvergencia országhatárokon átívelő modelljeit a piaci magatartás, az alapvető tevékenységek, a versenytársak és a demográfiai profil tekintetében. Ugyanakkor a SEFORÏS kutatói megemlítettek néhány "érdekes" regionális és országspecifikus különbséget, amelyek azt mutatják, hogy "további vizsgálatok indokoltak annak érdekében, hogy jobban megértsék a társadalmi vállalkozási modelleket és a jövőben szükséges támogató intézkedéseket".
Minden olyan társadalmi vállalkozó számára, ak saját teljesítményét a világ más részein működő társadalmi vállalkozások teljesítményéhez, fejlődéséhez szeretné viszonyítani, örömmel tájékoztatjuk, hogy a világ legnagyobb és legszigorúbb, a társadalmi vállalkozásokról szóló adatbázisa elérhetővé vált. Az ingyenesen elérhető országjelentéseket a SEFORÏS, a NESsT-tel együttműködésben publikálta.
A magyarországi kutatás eredményeit bemutató országjelentést itt, az áttekintő, illetve más országokról szóló eredmények pedig ezen a linken találhatók.
Továbbra is elérhetőek a SEFORÏS honlapján a felmérés eredményeire alapozott tréningsorozat különböző szakterületeket felölelő képzési anyaga:
1. Modul: „Társadalmi vállalkozások és társadalmi változások: Stratégiák a társadalmi hatás eléréséhez.” 2. Modul: „A társadalmi finanszírozás kihívásai” 3. Modul: „Vállalkozás irányítás: felelősség és lehetőség” 4. Modul: „A társadalmi hatásunk növelése: Innováció és egyéb stratégiák” 5. Modul: „SEFORÏS: a társadalmi vállalkozások társadalmi hatást növelő stratégiái, kihívásai.”
SENSES - Tanulmány a magyar társadalmi vállalkozás ökoszisztémájáról
Ajánlattételi felhívás
A társadalmi vállalkozások fontos hajtóerőt képviselnek a jelenlegi gazdasági, környezeti és társadalmi problémák megoldásában. Valamennyi Duna-régiós országot egyaránt érintenek a szakpolitikák, jogi-szabályozási keretfeltételek, társadalmi hasznosságú befektetői piacok és társadalmi vállalkozásfejlesztési oktatás hiányosságai. A kihívásokra adandó újszerű megoldásokat fogalmaz meg a SENSES partnerség, amely célja a társadalmi vállalkozások, a társadalmi felelősségvállalás jegyében működő vállalkozások, (társadalmi hasznosságú) befektetők, politikai döntéshozók, felsőoktatási intézményekés civil szervezetek 600-800 tagot számláló transznacionális hálózatba szervezése az innovatív társadalmi vállalkozások és társadalmi innováció előmozdítására a Duna régióban. Az ajánlattétel témája és feladatai: Magyarországi projektnyitó konferencia helyszínének és catering szolgáltatásának biztosítása.
További részletek itt olvashatók.
Ajánlattételi határidő: 2017. január 23.
Karácsonyi ajándékötletek
Az alábbi karácsonyi ajándékötletek mind olyan társadalmi vállalkozások termékei és szolgáltatásai, amelyek üzleti megoldást hoznak egy-egy társadalmi problémára. A vásárlással, termékeik népszerűsítésével fenntarthatóságukhoz, és ezáltal az általuk elért társadalmi hatáshoz járulhatsz hozzá!
-
Csokimester-tanfolyam a Kockacsokinál
-
Trendi női kiegészítők a matyodesigntól
-
Beszélő és tapintható karóra az Alko-softtól idős, gyengébben látó családtagjainknak
-
Fitness bérlet a Suhanj! Fitnessbe, Magyarország első integratív edőtermébe
-
Ebédmenü az Ízlelőben (Szekszárd) vagy a la carte vacsora a Hatpöttyösben (Székesfehérvár)
-
Szekszárdi csoki a Kék Madár Alapítványtól
-
Az Igazgyöngy Alapítvány Szuno vagy Amari termékei
-
Meghitt kávézás a Nem Adom Fel Cafe & Bar-ban vagy a HellóAnyu!-ban
-
Bódvalenkei kiruccanás és házi vendégség a mesés Freskófaluban
-
Tűzről pattant - egy családi csomag sült gesztenye a pécsi adventi vásárban
-
Ruhák újrahasznosított farmerből a Réthy Fashion-től
-
Felújított kerékpárok vagy kerékpáros ékszerek a Re-Cikli Műhelyből
-
Tolerancia-sorozat a Csimotától gyerekeknek
-
Csipkehinta a Retextil-től
-
Mesepakk felnőtt workshop a Cellux csoporttal
-
Téli elvonulás a szallasmaskepp.hu-n található hátrányos helyzetű települések igényes vendégházainak egyikében
-
Fülhidea a Romani Designtól
Ugródeszka Eredményhirdetés
Véget ért a Badur Alapítvánnyal közös Ugródeszka programunk első szakasza. Összesen négy, mélyszegény közösségek méltó megélhetését célzó társadalmi vállalkozás prezentálta üzleti tervét augusztus végén: a sajókazai Ezer Kéz Szociális Szövetkezet, a miskolci RECIK Alapítvány, a Pécsbányai Közösségi Házhoz kapcsolódó Ezeréves Gesztenyés Szociális Szövetkezet és a Baranya megyei Tegyünk Egymásért Egyesület.
Az Ezer Kéz Szociális Szövetkezet üzleti terve egy szociális bolt megnyitását vázolta fel, amit távolabbi elképzelések is kiegészítenek. A társadalmi vállalkozás szeretne általa megtermelt mezőgazdasági termékeket is értékesíteni, részben a saját boltban, részben más csatornákon.
A RECIK Alapítvány turisztikai szolgáltatásokat készül bevezetni Hernádpetriben. A környéken kiránduló családoknak és iskolai csoportoknak kínálnak majd programokat és helyi termékeket, amellyel kiegészítő jövedelmet biztosítanak 8-10 hátrányos helyzetű lakosnak.
A Tegyünk Egymásért Szociális Szövetkezet egy olyan varroda indítását tervezi, ahol a pécs-somogyi szegregálódó közösség tagjai dolgoznak, és konfekció, valamint egyedi munkaruhákat készítenek cégeknek. Ők a program egyik díjazottja: a NESsT további 10 hónap mentorálást biztosít számukra a társadalmi vállalkozás üzleti tervének finomításához, és az induláshoz szükséges további források bevonásához.
Vállalkozási ötletüket a helyi varróklub hátrányos helyzetű, ámde lelkes és motivált tagjai ihlették, akik rendkívül rövid időn belül eljutottak az első 10 centi megvarrásától az alapok teljes megismeréséig. Ma már készen állnak rá, hogy termelőmunkát végezzenek. Induláskor 6 asszonynak teremtenek munkahelyet, az értékesítés növekedésével pedig ez a szám is nőni fog.
Mivel termékükkel kimondottan cégeket céloznak meg, a társadalmilag felelős vállalatok egyszerű helyzetben vannak, ha fenntartható működésüket segíteni szeretnék: munkaruha beszerzéskor gondoljanak rájuk.
Az Ezeréves Gesztenyés Szociális Szövetkezet sült gesztenye értékesítés beindítására nyerte el a program fődíját, 1,8 millió Ft pénzügyi támogatást. A vállalkozás elindítását, valamint a következő lépést jelentő gesztenyeliszt gyártás előkészítését és az ahhoz szükséges források megteremtését mentorálással is segítjük egyelőre 2017 júliusáig.
A vállalkozási ötlet előzményei a bányabezárásokig nyúlnak vissza. Amióta Pécsbányán megszűnt a bányászati tevékenység, a település nehezen talál magára. A munkanélküliség magas, a gyönyörű környezet erőforrás híján gazdátlan és emiatt gondozatlan, sok a tettre kész ember, de kevés a közös lehetőség. Erre nyújt megoldást a gesztenyére, mint helyi erőforrásra (a Mecsekben őshonos növényre) épülő társadalmi vállalkozás. Első lépésként az egyesület használatában álló négyhektáros szelídgesztenyés termését dolgozzák fel, de a lisztgyártáshoz már a környékbeli kistermelőktől fogják beszerezni az alapanyagot.
A társadalmi vállalkozás már rövidtávon is 14 helyi lakosnak nyújt jövedelmet és egy közös célt a településnek.
Az egyesület október 8-án már második alkalommal rendezi meg a Gesztenye Liget Fesztivált, melynek elsődleges célja hidat építeni a pécsi belvárosi középosztály és Pécs-Bányatelep szegregálódó lakossága között. Az első lépések tavaly sikeresek voltak, akkor kelt el – még csak ad hoc ötlet alapján – az első néhány kg sült gesztenye is. Az idei alkalom pedig már egy tudatosan tervezett és indított társadalmi vállalkozás debütálásának napja, ahol várunk mindenkit szeretettel.
HVCA - Portfolio: 18. régiós konferencia a vállalati pénzügy, a kockázati tőke és a magántőke befektetési területek szakembereinek!
A Portfolio és a HVCA idén megrendezi 18. éves konferenciáját a Sofitel Budapest Lánchíd szállodában. Az esemény a vállalati pénzügy, a kockázati tőke és a magántőke befektetési területeken aktív szakemberek számára teljes körű piaci áttekintést, és a legmagasabb szintű kapcsolatépítési lehetőséget biztosítja. Az idei év főelőadója Joseph Andrew a Dentons Ügyvédi Irodájának Nemzetközi Elnöke, és az Egyesült Államok Demokrata Pártja Nemzeti Tanácsának (DNC) korábbi elnöke lesz.
A konferencia együttműködő partnereként invitálunk Benneteket is az eseményre, mely a magyarországi legnagyobb és legérdekesebb tranzakciókat állítja fókuszába régiós kitekintéssel.
Kiemelt témák
- Befektetői szempontok a magyar és a közép-kelet-európai NPL (Non-performing Loan) piacon
- A magántőke, mint a növekedés forrása az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank régiójában
- A private equity tranzakciók trendjei – Különbségek a KKE-régió és Nyugat-Európa között
- Határokon átívelő kockázatitőke-tranzakciók a régióban
A rendezvény hasznos ismeretekkel szolgálhat
- private equity és venture capital befektetők,
- corporate finance szakemberek,
- vállalatértékesítési, vagy akvizíciós szándékkal rendelkező cégtulajdonosok,
- pénzügyi igazgatók,
- nyugdíjpénztárak,
- jogászok,
- vállalkozók és vállalkozások tulajdonosai, akik magántőke és a kockázati tőke finanszírozás iránt érdeklődők számára.
Főbb információk
Időpont: 2016. június 8. A szakmai program (9:00-16:45) után borkóstolóval és vacsorával várják a vendégeket.
Helyszín: Sofitel Hotel Budapest
A konferencia két nyelven, angol-magyar szinkrontolmáccsal zajlik.
További információért látogass el a HVCA weboldalára!
Ugródeszka - Pályázati felhívás
UGRÓDESZKA - Társadalmi vállalkozásfejlesztő program mélyszegénységben élők életminőségének javítását célzó kezdeményezések számára
Örömmel tudatjuk, hogy a NESsT és a Badur Alapítvány közös társadalmi vállalkozásfejlesztő programot hirdet azzal a céllal, hogy hátrányos helyzetű csoportok életminőségét hosszú távon javítsa fenntartható társadalmi vállalkozások támogatásán keresztül.
Az Ugródeszka program első, üzletviteli képzést nyújtó szakaszában 5 sikeresen pályázó szervezet vehet részt, amelyek a jelen pályázati felhívásban szereplő kritériumok alapján nyújtják be pályázatukat 2016. február 21-ig emailben, a palyazat@nesst.org címre. A legsikeresebb üzleti tervet elkészítő résztvevő maximum 10.000 euró pénzügyi támogatást kap társadalmi vállalkozása beindításához vagy fejlesztéséhez, valamint a NESsT magyarországi portfóliójának tagjaként 2017. decemberig folyamatos szakmai támogatásban részesül.
A programra olyan szervezetek jelentkezését várjuk, akik mélyszegénységben élő, hátrányos helyzetű közösségeket segítenek, és szeretnének társadalmi vállalkozást indítani, vagy egy már működő és társadalmi vállalkozást megszilárdítani és növekedési pályára állítani. A jelentkezőktől elvárjuk, hogy elkötelezzék magukat egy komplett üzleti terv elkészítésére és vállalkozási készségeik fejlesztésére.
A Badur Alapítvány hátrányos helyzetű, szegény illetve mélyszegény közösségek életminőségét hivatott javítani programok támogatásával, fejlesztésével, esetenként kezdeményezésével. A londoni székhelyű alapítvány az Egyesült Királyságban, Laoszban és Magyarországon van jelen és működik együtt helyi vagy regionális civil szervezetekkel. A Badur Alapítvány támogatásai partnerei infrastrukturális és szakmai hátterének megerősítésére irányulnak.
Magyarországon a Badur Alapítvány fenntartható társadalmi vállalkozások inkubálásán keresztül munkahelyteremtésre e mellett az oktatáson belüli esélyegyenlőség növelésére, illetve az energiaszegénység elleni küzdelemre fókuszál.
1. Mit értünk társadalmi vállalkozás alatt?
A NESsT az olyan fenntartható vállalkozási tevékenységet tekinti társadalmi vállalkozásnak, mely alapvetően egy társadalmi probléma megoldására jött létre. Jelen pályázat keretein belül olyan ötletgazdákat keresünk, akiknek a munkája középpontjában a mélyszegénységben élő, hátrányos helyzetű csoportok körében elért társadalmi hatás áll, de emellett elkötelezettek a piaci orientáció és a hosszú távú fenntarthatóság iránt is. Ennek jegyében szeretnék már működő társadalmi vállalkozásukat megerősíteni, növekedési pályára állítani, vagy új társadalmi vállalkozást indítani.
2. Milyen területeken várunk társadalmi hatást a program résztvevőitől?
Olyan pályázók jelentkezését várjuk, akik a vállalkozás révén mélyszegénységben élő, hátrányos helyzetű csoportokat a következő mód(ok)on kívánnak segíteni:
- Közvetlen munkahelyteremtés
- Foglalkoztathatóság növelése készségfejlesztés révén
- Nyílt munkaerő-piacon való elhelyezkedés segítése
- Vállalkozóvá válás segítése
- Fenntartható jövedelemszerzési lehetőség biztosítása
- Piacra jutás segítése
A szervezetnek minden esetben törekednie kell arra, hogy a társadalmi vállalkozás révén a célcsoport tagjait méltó módon méltányos jövedelemhez juttassa. A program célja olyan szervezet támogatása, amelynek vállalkozása / vállalkozási ötlete növekedési potenciállal rendelkezik (társadalmi hatását tekintve és üzletileg is).
3. Kik pályázhatnak?
A társadalmi vállalkozások számos jogi formát ölthetnek; jelen pályázat keretében a következő formákban működő kezdeményezések jelentkezését fogadjuk el:
- Magyarországon bejegyzett civil szervezetek (alapítvány, egyesület), melyek legalább2 éves tapasztalattal rendelkeznek mélyszegénységben élő, hátrányos helyzetű csoportok támogatásában, fejlesztésében, és új vállalkozást szeretnének indítani, vagy egy meglévő üzleti tevékenységet fejleszteni/bővíteni hosszú távú társadalmi hatás elérése érdekében;
- Magyarországon bejegyzett nonprofit gazdasági társaságok, valamint szociális szövetkezetek, melyek legalább 2 éves tapasztalattal rendelkeznek mélyszegénységben élő, hátrányos helyzetű csoportok támogatásában, és új vállalkozást szeretnének indítani, vagy egy meglévő üzleti tevékenységet fejleszteni/bővíteni hosszú távú társadalmi hatás elérése érdekében;
- Olyan mélyszegénységben élő csoportokat segítő kezdeményezések, melyek önálló jogi forma nélkül ugyan, de bizonyíthatóan fel tudnak mutatni 2 éves tapasztalatot egy adott alacsony jövedelmű közösség segítésében, és van legalább 3 elkötelezett csapattag, akik legalább 2 éve dolgoznak együtt. Ebben az esetben a kezdeményezés vezetője magánszemélyként pályázhat, és a pályázattal vállalja, hogy legkésőbb 2016. június30-iglétrehozza az adott üzleti modellnek leginkább megfelelő jogi formát.
A pályázóktól erős elkötelezettséget várunk el a társadalmi vállalkozásuk fejlesztése iránt. A program időtartama alatt a részvétellel járó, a társadalmi vállalkozás tervezésére, fejlesztésére vonatkozó feladatok elvégzése nagyságrendileg havi 4 napnyi munkaidő-befektetést jelent.
A következő típusú szervezetek pályázatát NEM áll módunkban befogadni: hittérítéssel vagy kizárólag adományozással foglalkozó szervezetek, nemzetközi szervezetek autonómiával nem rendelkező hazai képviseletei, illetve politikai pártokkal, politikai kampánnyal, pártok képviselőivel/tagjaival, alkohollal, dohányzással, fegyverekkel, rasszizmussal és erőszakkal kapcsolatba hozható szervezetek.
4. A program tartalma és menetrendje
A társadalmi vállalkozásfejlesztő program két fő szakaszból áll:
1. szakasz (4 hónap):
A társadalmi vállalkozás megtervezése (felülvizsgálata), az üzleti terv elkészítése.
A kiválasztott pályázók közös workshopok és egyéni konzultációk keretében a NESsT munkatársainak vezetésével végigmennek az üzleti terv készítés folyamatán. A folyamat végén a résztvevők prezentálják az üzleti tervüket egy ún. Üzleti Tanácsadó Bizottság előtt, mely a NESsT és a Badur Alapítvány értékelőiből és külső üzleti szakemberekből áll. A Bizottság a prezentációkat követően dönt arról, hogy az öt résztvevő szervezet közül melyik lesz az az egy, amelyik pénzügyi támogatásban részesül, és a program következő szakaszában is részt vehet.
Minden szervezetnek vagy csapatnak 2 fővel kell részt venni a workshopokon és a konzultációkon; lehetőleg az egyik személy az legyen, aki a vállalkozást vezeti majd, a másik pedig, aki döntéshozatali jogkörrel rendelkezik, vagy olyan személyek, akik a két szerep kombinációját képviselik.
A NESsT és a Badur Alapítvány fenntartja a jogot, hogy a program első szakaszában ne hirdessen győztest, illetve hogy összesen kevesebb, mint 10.000 eurónyi támogatást ítéljen meg.
2. szakasz (18 hónap):
A társadalmi vállalkozás elindítása, továbbfejlesztése - NESsT Portfólió-tagság
Az 1. szakasz végén kiválasztott győztes szervezet lehetőséget kap arra, hogy a NESsT Portfóliójának tagjaként a társadalmi vállalkozás sikeres elindítása, megszilárdítása, illetve növekedési pályára állítása érdekében a következő támogatásokban részesüljön:
- Szakmai támogatás és konzultációs lehetőség a NESsT-tel és a Badur Alapítvánnyal a társadalmi vállalkozással kapcsolatos kihívások leküzdése érdekében, 18 hónapon keresztül, havi találkozók keretében.
- Hozzáférés a NESsT teljesítménymenedzsment eszközéhez, melynek segítségével a társadalmi vállalkozás mérni tudja üzleti eredményeit és az elért társadalmi hatást.
- Hozzáférés a NESsT és a Badur Alapítvány üzleti kapcsolati hálózatához a társadalmi vállalkozás sikere érdekében, mely szakmai segítséget és üzleti kapcsolatrendszert egyaránt jelent.
- Lehetőség a találkozásra és a tapasztalatcserére a NESsT Portfóliójába és Alumnijába tartozó többi társadalmi vállalkozással, többek között az évenkénti NESsT Portfóliótáborban, közös portfóliótréningeken és egyéb portfólió-találkozókon.
- Lehetőség a NESsT Enterprise brand használatára, a társadalmi vállalkozás népszerűsítése a NESsT és a Badur Alapítvány csatornáin keresztül.
A 2. szakaszban nyújtott támogatás részleteit a NESsT és a győztes szervezet között kötött támogatási szerződés szabályozza majd.
A vállalkozásfejlesztő program menetrendje:
5. A kiválasztás szempontjai
Az alábbiakban felsorolt kritériumok alapján 5 pályázót választunk ki az összes beérkezett pályázatból, akik részt vehetnek a társadalmi vállalkozásfejlesztő program első szakaszában.
- A pályázó motivációja és elkötelezettsége a NESsT és a Badur Alapítvány üzleti tervezési programjában való részvételre
Lelkes és és motivált pályázókat keresünk, nekik szeretnénk segítséget nyújtani, mert hisszük, hogy a szenvedély a társadalmi vállalkozások sikerének fontos eleme.
- Vállalkozói szemlélet és vezetői készségek
Előnyben részesítjük azokat – legyen akár egyéni pályázó, akár szervezet ilyen munkatársakkal -, akik bizonyítottan rendelkeznek vállalkozói készségekkel, mernek kalkulált kockázatot vállalni, akik képesek sikeresen véghezvinni egy projektet, legyőzve a nehézségeket és kihívásokat. Olyan embereket keresünk, akik gyakorlatiasak, rendelkeznek vezetői képességekkel, ambiciózusak és elkötelezetten keresik a megoldást egy konkrét társadalmi problémára.
- Jelenlegi vagy korábbi tevékenység mélyszegénységben élő közösségekben, bizonyítható társadalmi hatással, esetleg számszerűsíthető pénzügyi eredménnyel
Olyan szervezeteket jelentkezését várjuk, melyek legalább 2 éves tapasztalattal rendelkeznek legalább egy mélyszegénységben élő, hátrányos helyzetű közösség segítésében, és jó kapcsolatot ápolnak a helyi közösség tagjaival. A közösségben végzett munka eredményeit ezért érdemes lényegre törően és minél inkább számszerűsítve bemutatni a pályázatban. Előnyben részesítjük azokat a szervezeteket, melyek stabil pénzügyi helyzetben vannak.
- Innovatív társadalmi vállalkozási ötlet
A pályázat alapvető feltétele, hogy a pályázónak legyen egy vállalkozási ötlete, melyet a pályázati adatlapon a kérdések segítségével részletesen bemutat, megvilágítva a szervezeti/ személyes motivációkat, kapcsolódást, hátteret az üzleti ötlettel vagy már az üzleti tevékenységgel kapcsolatban. Alapvető feltétel, hogy a tervezett tevékenységből a szervezetnek/vagy hátrányos helyzetű magánszemélynek bevétele származzon, és az is derüljön ki a pályázatból, hogy az ötlet szerint a szolgáltatásért/termékért ki fizet majd, és milyen ötletei vannak a szervezetnek a szolgáltatás/termék piacra juttatását illetően.
Azon társadalmi vállalkozási ötleteket részesítjük előnyben, amelyek innovatívak, a kapott információk alapján életképesnek tűnnek és várhatóan nagy társadalmi hatással rendelkeznek. A társadalmi vállalkozási ötlet magában rejti annak lehetőségét, hogy a mélyszegénységben élő közösség tagjai idővel méltó jövedelemhez vagy munkahelyhez jussanak, valamint, hogy a majd bizonyított modell idővel többszörözhető.
Milyen kritériumok alapján választjuk ki a program legjobb társadalmi vállalkozás koncepcióját?
Az elkészült üzleti terveket a NESsT és a Badur Alapítvány munkatársaiból és üzleti szakemberekből álló értékelő bizottság értékeli; és ez alapján születik meg a döntés a győztes társadalmi vállalkozásról. Olyan üzleti modellt szeretnénk támogatni, amely az üzleti terve alapján kellő potenciállal rendelkezik mind a pénzügyi fenntarthatóság, mind a társadalmi hatás növelésének tekintetében, valamint életképes hosszú távú jövőképpel rendelkezik. A végső döntést az alábbi kritériumok mérlegelése alapján hozzuk meg:
- Egyedi üzleti modell, saját környezetében vagy összefüggéseiben innovatív;
- Az üzleti terv meggyőzően alátámasztja az ötlet életképességét és a vállalkozás hosszú távú fenntarthatóságát;
- A vállalkozási tevékenység jelentős társadalmi hatással bír, mélyszegénységben élő, hátrányos helyzetű személyeket juttat méltó munkahelyhez vagy fenntartható jövedelemhez;
- Többszörözhető modell/nagy növekedési potenciál: az üzleti terv alapján a modell jelentős növekedési, fejlődési potenciállal rendelkezik, és/vagy a szervezet együttműködik más szervezetekkel a modell többszörözése kapcsán;
- Hosszú távon elkötelezett csapat: a végrehajtásért felelős csapatnak a folyamat során meg kell mutatnia hosszú távú elkötelezettségét és alkalmasságát a társadalmi vállalkozás megvalósítására és fejlesztésére.
6. Mit nyerhet a pályázó szervezet a részvétellel?
- 4 hónapnyi ingyenes készségfejlesztési támogatást a társadalmi vállalkozási ötlet életképességének értékeléséhez, a társadalmi vállalkozás indításához és működtetéséhez.
- Elkészül a társadalmi vállalkozás üzleti terve.
- Pénzügyi támogatást: a NESsT és a Badur Alapítvány legfeljebb 10.000 euróval támogatja a legjobb társadalmi vállalkozási koncepciót, melyet a díjazott a vállalkozás elindításához vagy továbbfejlesztéséhez használhat fel. A NESsT és a Badur Alapítvány testre szabottan dönt majd a támogatás legmegfelelőbb formájáról, feltételeiről és ütemezéséről.
- 18 hónapnyi további vállalkozásfejlesztési támogatást a NESsT-től és a Badur Alapítványtól a társadalmi vállalkozás megvalósításához, mint az inkubációs portfólió tagja. A NESsT Portfólió tagjaként a győztes lehetőséget kap többek között szakmai konzultációkra, üzleti kapcsolatok építésére, más társadalmi vállalkozásokkal való tapasztalatcserére, valamint ismertsége növelésére (lásd 4. pont).
7. Hogyan lehet pályázni?
Az itt letölthető adatlapot kell kitölteni, és a mellékletekkel együtt a palyazat@nesst.org email címre elküldeni.
Az adatlapot Word formátumban, valamint az aláírt és beszkennelt változatot pdf formátumban is be kell küldeni, a következő elnevezéssel: Szervezet neve_adatlap; Szervezet neve_prezentáció, stb.
A pályázati adatlap mellett a következő mellékleteket várjuk:
- Egy prezentáció, amely bemutatja motivációjukat és céljaikat. A prezentáció formáját a pályázók választhatják meg (pl. videófilm, PowerPoint, Prezi). A prezentációnak a pályázó motivációját, a megoldandó társadalmi problémát, az üzleti megoldást, a társadalmi vállalkozás céljait és a csapatot kell bemutatnia. Innovatív, de tömör prezentációkat várunk.
- Cégbírósági bejegyzés/regisztráció másolata és az utolsó pénzügyi beszámoló (2014)
- A társadalmi vállalkozást megvalósító csapat tagjainak önéletrajza
- Stratégiai terv és/vagy üzleti terv (ha van)
- Olyan dokumentumok, amelyek relevánsak a szervezetre/társadalmi vállalkozásra vonatkozóan: termékkatalógusok, szórólapok, fotók, újságcikkek, oklevelek/elismerések, stb.).
Beadási határidő: 2016. február 21. éjfél
A pályázók kiválasztása két körben történik majd:
1. kör: a beadott pályázati adatlapok alapján 2016. február 26-ig kiválasztunk legfeljebb 10 pályázót, akik továbbjutnak a második körbe.
2. kör: a kiválasztott résztvevőket 2016. február 29. és március 9. között meglátogatjuk, velük személyes interjút készítünk. A látogatás célja, hogy jobban megértsük a pályázó hátterét, ötletét és terveit, megismerjük a csapatot és a rendelkezésre álló erőforrásokat. A személyes látogatások alapján kerül kiválasztásra a programba meghívást kapó 5 pályázó. A kiválasztás eredményéről a pályázókat a NESsT 2016. március 11-én értesíti.
Amennyiben kérdése merül fel a programmal kapcsolatban, érdeklődjön Kodó Krisztinánál a kkodo@nesst.org email címen, vagy a +36 1 267 0231-es telefonszámon. Kövessen minket a Facebookon is, ahol a programmal kapcsolatos legfrissebb információkról értesülhet.
Kérjük, küldje tovább a pályázati lehetőséget olyan ismerőseinek, barátainak, üzleti kapcsolatainak, akit érdekelhet!
Üdvözlettel:
Horváth Anna
A NESsT magyarországi igazgatója
Pályázati felhívás
Pályázati adatlap
70 vendégház a Szállás másképp online keresőjében!
A Szállás másképp online szállásgyűjteményében már 70 csodaszép és bájos vendégház van. Ebből az alkalomból kérdeztük az alapító-tulajdonost, Kádár Timit. Mitől más a Szállás másképp?
Viccesen “kézműves” szálláskeresőnek szoktam nevezni: egyedi, kézzel készül, és benne van a lelkem is. Én viszem fel a szállások profilját, figyelembe veszem a tulajdonosok kéréseit és a legjobb vendégekkel kötöm őket össze. Röviden: olyan, mintha egy hosszú, napokig tartó szálláskeresés után csak a krémjét a legjobbját kapnád a listának. Csak családi vezetésű vendégházak, butikhotelek kerülhetnek be, ahol a tulajdonosoknak szívügyük a szállásuk, a hagyományok, régi értékek megőrzése és az, hogy a vendég valóban jól érezze magát. A gyűjteménybe éppen a fentiek miatt, csak meghívásos alapon lehet bekerülni.
Mi a szolgáltatásod lényege?
Azoknak az igényes utazóknak tudok segíteni, akiknek fontos, hogy annak a háznak, ahol eltöltenek pár napot, legyen lelke, története, és ne csak egy hely legyen, ahol lehajtják a fejüket éjszakára. Az elmúlt években a blogjaim, Facebook oldalam segítségével több ezer ilyen gondolkodású utazó gyűlt körém, és ez a közösség már kimondottan igényli és keresi az ilyen szállást.
Másfelől viszont a vendégház tulajdonosokat is képviselem. Fontos nekem, hogy sokukat személyesen ismerem, pontosan tudom, hogy milyen problémákkal küzdenek, mire lenne szükségük. Marketingszakemberként abban tudok segíteni nekik, hogyan tudnak több és jobb vendéget vonzani, és minél jobban kiadni a vendégházukat - nemcsak a főszezonban. Utazási újságíróként pedig cikkekben, blogokban tudom több tízezer emberhez ejuttatni a hírüket.
Mitől társadalmi vállalkozás ez?
Az üzleti céljaim mellett, a vállalt társadalmi cél, hogy a szállásgyűjteményben az ott szereplő szállások egyharmada hátrányos helyzetű kistérségekből kerül ki. Célom, hogy fellendítsem a helyi turizmust, és ezzel segítsem a vendéglátó családok és a kapcsolódó vállalkozások jövedelemhez jutását. Ezen kívül közvetlenül, pályázat keretében támogatok évente egy hátrányos kistérségben működő vendégházat egy fél éves mentorálással, akinek kialakítjuk a marketingstratégiáját, és segítek neki, hogy utána maga is meg tudja csinálni.
Lehet mérni az eredményeidet?
Nemcsak lehet, hanem kell is. Nekem is fontos tudni, és a NESsT is elvárja tőlem, hogy hozzam, amit vállaltam. A pályázaton részt vevő Pócsi Mária vendégháznak érezhetően nőtt a foglaltsága, és a tulajdonost idézve:
“Nagyon sokat segített a konzultáció. Azért örültem a programnak, mert a gondolkodását változtatta meg az embernek.”
Az online világban amúgy is sok minden mérhető: a vendégházakról írt posztjaimat 10-12 ezren olvassák, és sokszor kapom a visszajelzést, hogy ennek hatására megnőtt az érdeklődés. Hosszabb távon azt is fontos mérnem, hogy a tanácsadásom segítségével mennyi jövedelmhez jutottak a szállásadók és környezetük, hiszen ez a végső cél. A spontán jövő lelkes és dicsérő vélemények viszont minden mutatószámnál többet érnek - szerencsére ezekből is sok van.
Mit adott számodra a NESsT?
Egész biztosan nem tartanék ott, ahol most vagyok. Egyrészt az anyagi támogatás is jól jött: a szálláskereső fejlesztése, dizájnja sok pénzbe kerül. De még ennél is fontosabb a mentorok folyamatos támogatása, segítenek az üzleti keretek meghatározásában és megtartásában, és a céljaim elérésben. Nagyon fontos nekem az az elismerés is, hogy hisznek abban, hogy amit csinálok üzletileg és társadalmilag is hasznos lehet. A NESsT holdudvarába tartozó tanácsadók is területük legjobbjai, akiktől pro bono segítséget kapunk.
Mik a további terveid?
Vannak nagyratörő távolabbi terveim is, de most a közeljövőre koncentrálok. Nagyon nagy szó, hogy 70 igényes és színvonalas vendégház már ott van a gyűjteményemben, ezt szeretném tovább bővíteni, de fontos az exluzivitás, így sok száz ház sosem lesz benne. A másik nagy projekt a következő szállásmarketing pályázat, aminek a kiválasztása épp most zajlik, már előre izgulok, kivel fogunk egy fél éven át együtt dolgozni.
Lépj velünk! - Pályázati felhívás
Kiíró: UniCredit Alapítvány
Lebonyolító: NESsT Magyarország
1. A pályázat célja
Az UniCredit Alapítvány és az UniCredit Bank Hungary Zrt. elkötelezett a gazdaság fenntartható fejlődése és a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése iránt. Ennek érdekében a rendelkezésükre álló eszközökkel olyan szervezeteket és innovatív kezdeményezéseiket szeretnénk segíteni, amelyek fenntartható módon csökkentik a hátrányos helyzetű csoportok gazdasági kiszolgáltatottságát.
Ennek szellemében az UniCredit Alapítvány a NESsT Magyarország közreműködésével pályázatot ír ki magyarországi székhelyű, nonprofit (civil, nem kormányzati) alapítványok és egyesületek, nonprofit gazdasági társaságok, valamint közhasznú (nonprofit) szociális szövetkezetek számára.
A pályázat célja olyan, a pályázók által vitt, Magyarországon megvalósuló projektek támogatása, amelyek hátrányos helyzetű csoportokat innovatív módon segítenek hozzá ahhoz, hogy saját erőfeszítéseik és tevékenységük révén javítsanak életminőségükön. A „Lépj Velünk - Társadalmi innovációs program” keretében már kidolgozott és működő projektek továbbfejlesztésének, bővítésének támogatására lehet pályázni. A szakmai zsűri elbírálását követően a maximum négy legígéretesebb pályázó összesen 60.000 euró összegű vissza nem térítendő pénzügyi támogatást és 6 hónapnyi szakmai és készségfejlesztési támogatást kap.
Kizárólag olyan projektek pályázhatnak, melyek nem direkt anyagi támogatást nyújtanak magánszemélyek vagy intézmények számára, hanem egy fenntartható tevékenység bevezetésében vagy elmélyítésében segítenek. Előzmény nélküli kezdeményezés nem támogatható. Az elbírálás során előnyt jelenthet, ha a programnak társadalmi vállalkozás eleme is van, amely akár közvetlenül hat a kedvezményezettek életére, akár a szervezet fenntartható működését biztosítja.
2. Mit nyerhetnek a pályázók a programban?
- Pénzügyi támogatást:
- a szakmai zsűri vissza nem térítendő pénzügyi támogatással ismeri el a felhívás céljaihoz leginkább illeszkedő maximum 4 db pályázatot, összesen 55.000 euró összegben, melyet a nyertesek a projekt vagy társadalmi vállalkozás pályázatban felvázolt továbbfejlesztéséhez használhatnak fel. A megpályázható összeg pályázónként maximálisan 20.000 euró.
- Az UniCredit Bank Hungary Zrt. Your Choice Your Project munkatársi szavazáson való részvételi lehetőséget: a nyertesek figyelemfelkeltő vizuális beszámolót készítenek a projekt eredményeiről (videó, prezentáció, stb. formájában), ami alapján a bank munkatársai szavaznak arról, hogy melyik pályázó kapja meg a további 5.000 eurós díjat.
- 6 hónapnyi ingyenes készségfejlesztési támogatást a társadalmi innovációs kezdeményezés vagy társadalmi vállalkozás értékeléséhez, megerősítéséhez és a teljesítmény menedzsmentjéhez; valamint a nyertesek szakmai támogatási igényeit figyelembe véve egyéb készségfejlesztési lehetőségeket. A maximum négy nyertes pályázó fejlesztési tervének megvalósulását a NESsT és az UniCredit vezető menedzserei egyéni tanácsadással segítik 6 hónapon keresztül. Ezen felül a nyertesek három workshopon vesznek részt (teljesítménymenedzsment, üzleti tervezés és egy az igényeikhez igazodó, közösen kiválasztandó téma). A mentorálási folyamat része a nyertesek támogatása a beszámoló elkészítésében és az Unicredit Bank Your Choice Your Project munkatársi szavazásra felkészülésben.
- Amennyiben a nyertesek között lesznek a NESsT stratégiai céljaihoz illeszkedő tevékenységű társadalmi vállalkozások, azok lehetőséget kapnak a NESsT kiválasztási folyamatában való részvételre és a kritériumok teljesítése esetén a NESsT inkubációs portfóliójához csatlakozásra.
3. Kik pályázhatnak?
A „Lépj velünk – Társadalmi innovációs programra” pályázhat minden olyan magyarországi székhelyű alapítvány és egyesület, nonprofit gazdasági társaság, valamint közhasznú (nonprofit) szociális szövetkezet, amelyet a bíróság 2014. december 31-ig jogerősen nyilvántartásba vett, amely az alapszabályának, illetve a létesítő okiratának megfelelő tevékenységet ténylegesen folytatja, és amely megfelel az alábbi feltételeknek:
- A pályázó már működő társadalmi innovációs projektjét, tevékenységét vagy vállalkozását kívánja fejleszteni. Ennek fényében előzmény nélküli projektek nem támogathatók. Előzménynek számít minden olyan legalább több hónapnyi tevékenység, melyet a szervezet a szóban forgó közösséggel vagy célcsoporttal korábban végzett, vagy pályázatban felvázoltakhoz hasonló tevékenységet egy másik közösségben, célcsoporttal már valamilyen formában megvalósított. Ugyanakkor a pénzügyi támogatás nem egy már megvalósított projektet kíván elismerni, hanem egy már bizonyított társadalmi innováció vagy társadalmi vállalkozás fejlesztési, bővítési tervének megvalósítását kívánja támogatni.
- A társadalmi innováció vagy társadalmi vállalkozás kedvezményezettjei magyarországi hátrányos helyzetű csoportba tartoznak (például mélyszegénységben vagy fogyatékkal élők, veszélyeztetett élethelyzetű fiatalok, etnikai kisebbségek vagy más perifériára szorult, illetve veszélyeztetett személyek). A kedvezményezettek számára a pályázó nem direkt anyagi támogatást nyújt, hanem egy fenntartható tevékenység bevezetése vagy elmélyítése révén ahhoz segíti őket hozzá, hogy saját erőfeszítéseik és tevékenységük révén javítsanak életminőségükön.
- Az a szervezet is pályázhat, amelyet a bíróság 2014. december 31. után vett jogerősen nyilvántartásba, de legalább 18 hónapos dokumentálható tevékenységet tud felmutatni.
- A NESsT portfólió jelenlegi és alumni tagjai abban az esetben pályázhatnak, ha társadalmi vállalkozásuk 2 évnél nem régebben indult.
For-profit formában működő társadalmi innovációs kezdeményezések és társadalmi vállalkozások nem pályázhatnak. További információ arról, hogy ki nem pályázhat, a részletes pályázati kiírásban található.
4. A zsűri összetétele és a kiválasztás szempontjai
A szakmai zsűri a pályázati kiírásnak megfelelő tartalmi, formai és szakmai kritériumok alapján bírálja el a beérkező pályázatokat, és választja ki a maximum négy nyertest. A benyújtott pályázati anyagokat elbíráló zsűri tagjai a következők:
A zsűri a nyertes pályázókat az alábbi szempontok értékelése alapján választja ki:
- A pályázó hátrányos helyzetű közösségekben végzett munkájának eddigi eredményei;
- A pályázatban bemutatott fejlesztési/bővítési terv várható társadalmi hatása (mind az elért kedvezményezettek számát, mind a hatás minőségét tekintve);
- A várható társadalmi hatás fenntarthatósága a kedvezményezettek életében;
- A megvalósítandó projekt innovativitása;
- A társadalmi innováció fenntarthatósága a támogatási időszakot követően (a társadalmi vállalkozások itt előnyt élveznek);
- A társadalmi innováció egy többszörözhető modell vagy más módon jelentős növekedési potenciállal rendelkezik.
- Az anyagi és készségfejlesztési támogatás jelentős hozzáadott értéket jelent a pályázó számára.
A zsűri többségi szavazással hozza meg döntését, munkájuk nem nyilvános, döntésük végleges. A pályázat kiírója fenntartja a jogot, hogy a beérkező pályamunkák alapján a pályázati díj egy részét vagy egészét ne ossza ki, vagy a pályázatot érvénytelennek nyilvánítsa.
5. A program menetrendje
6. Hogyan kell pályázni?
A pályázati anyagot elektronikus úton várjuk.
A pályázat beadásának határideje:
2015. október 31. éjfél
Elektronikus úton beküldendő pályázati anyagok:
- a kitöltött pályázati adatlap (aláírt, szkennelt változat) - a pályázati kiírás 1. sz. melléklete;
- a pályázó 2014-es elfogadott pénzügyi beszámolója;
- az előző egy-két évben megvalósított nagyobb projekt vagy projektek leírása, referenciái (támogatott intézmények vagy személyek elérhetősége, sajtómegjelenések, beszámolók stb.);
- a „Lépj Velünk - Társadalmi innovációs programban” pályázó projekt indulásától a pályázat beadásáig eltelt időszakra vonatkozóan: a projekt eddigi eredményeit, a ráfordításokat, az eddig elnyert támogatásokat bemutató és igazoló dokumentumok (költségszámítás, fotók, támogatók referenciái stb.);
- a Nyilatkozat eredeti, aláírt példánya szkennelve - a pályázati kiírás 2. sz. melléklete;
- az alapítvány vagy egyesület, nonprofit gazdasági társaság, illetve a szociális szövetkezet létesítő okiratának hiteles másolata szkennelve;
- a nyilvántartását vezető törvényszék által a pályázónak a nyilvántartásban szereplő adatairól kiadott, 15 napnál nem régebbi kivonat szkennelve;
- az aláírási címpéldány szkennelve;
- egy 30 napnál nem régebbi NAV 0-s igazolás, vagy a köztartozásmentes adózói adatbázisból (KOMA) lekért adatlap.
Az elektronikus úton beküldendő anyagokat a következő címre várjuk: hungary@nesst.org .
Az elektronikus levél tárgy rovatának megjelölése a következő legyen:
„Lépj velünk 2015” – A SZERVEZET NEVE (a pályázó szervezet nevének megfelelően).
A hiányos pályázati dokumentációt benyújtó szervezetek pályázata esetében hiánypótlásra kizárólag a pályázati határidőn belül van lehetőség. Határidőn túl benyújtott hiánypótlás a pályázó szervezet automatikus kizárását jelenti.
A nyertes pályázóknak az eredményhirdetést követően, a támogatási szerződés aláírását megelőzően a hivatalos eredeti dokumentumokat papíralapon is be kell nyújtania.
7. Kapcsolat és további feltételek:
Kapcsolattartó:
Pap Henrik
e-mail: hpap@nesst.org
Telefon: +36 30 352 2685, +36 1 267 0231
Részletes pályázati felhívás
Pályázati adatlap
Társadalmi vállalkozások - Befektetésre készen?
Egy különleges év van a hátunk mögött: az Európai Bizottság által támogatott projektünk keretében azon dolgoztunk, hogy a NESsT Portfólió magyar és román társadalmi vállalkozásai közelebb kerüljenek ahhoz, hogy a vissza nem térítendő támogatásokon túl alkalmasak legyenek befektetések vagy egyéb finanszírozási formák befogadására, azokat nemcsak a társadalmi célok megvalósítására használva, hanem megtérülést is generálva.
Az „impact investment” vagy társadalmi befektetési szektor Magyarországon különösen gyerekcipőben jár, de európai szinten is nagy szükség van az eddigi tapasztalatok megosztására, és ezek alapján új, a szektor hatékony fejlődését lehetővé tévő programok és eszközök kialakítására. Az Európai Bizottság projektjében a NESsT-en kívül még 20 másik szervezet vett részt, akik vagy a kínálati vagy a keresleti oldalon dolgoztak olyan megoldásokon, melyek lehetővé teszik, hogy a társadalmi vállalkozásokba befektetni vágyó szereplők és a finanszírozást kereső társadalmi vállalkozások a jövőben könnyebben értsenek szót, és mindkét oldal számára gyümölcsöző finanszírozási formák valósulhassanak meg.
Hogy mi mindent történt a házunk táján ezügyben? Hadd osszunk meg veletek egy rövid visszatekintést, az alábbi három pillér mentén.
Befektetők és társadalmi vállalkozások találkozása
Bár ez korábban is szokásunk volt, az elmúlt egy évben különösen nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy minél több formális és informális találkozási lehetőséget biztosítsunk társadalmi ügyekre nyitott befektetőknek, üzleti szakembereknek és társadalmi vállalkozásoknak. Ebben alapvetően nagy segítségünkre van folyamatosan bővülő saját Üzleti Tanácsadói Hálózatunk (Business Advisory Network – BAN), illetve a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesülettel (HVCA) való stratégiai együttműködésünk.
A formális találkozások három esetben is „pitching” keretében történtek: „impact” és klasszikus, hazai és külföldi befektetőkből álló bizottságok előtt mutatkozhatott be néhány kiválasztott társadalmi vállalkozás. Elsőként a 300 látogatót vonzó Társadalmi Vállalkozások Napja csúcspontjaként a 27 pályázóból végül a fruit of care és a HellóAnyu!, valamint a Hello90 kapott lehetőséget. Az ACME Labs és a CEU Business School gondozásában megvalósuló Social Entrepreneurship Summiton előadó 7 társadalmi vállalkozó közül 4 volt NESsT Enterprise: az Alko-soft, a fruit of care, a Házikence Tanoda és a Szállás másképp. A harmadik színtér pedig a NESsT Portfólió Edzőtábor utolsó napja volt, ahol hét társadalmi vállalkozás – matyodesign, Kockacsoki, Házikence Tanoda, HellóAnyu, Szállás másképp, Ízlelő, fruit of care -prezentált a 12 üzleti szakemberből álló zsűri előtt. Itt a tábor elején minden vállalkozás személyes, üzleti hátterű felkészítőt kapott, akivel közösen tökéletesítették a prezentációt. Természetesen a rutinszerzés mellett a prezentálók valóban hasznos visszajelzésekkel gazdagodtak, a befektetői szempontok tudatosultak bennük, és a hallgatóság is bepillantást nyerhetett a befektetések világába. A tábori pitchingnek ezen felül is volt tétje: a prezentációk és a zsűri visszajelzései alapján döntöttünk az idei NESsT támogatásokról. Az üzleti fenntarthatóságon és a várható társadalmi hatáson túl az is a szempontok között szerepelt, hogy a mostani vissza nem térítendő támogatás hogyan járulhat hozzá ahhoz, hogy a vállalkozás hamarosan kész legyen visszatérítendő finanszírozás befogadására is. Hogy végül kik kaptak pénzügyi támogatást? Itt megtudhatjátok.
A NESsT Portfóliótagok az edzőtábor során a finanszírozási lehetőségeikről bővebben is tájékozódhattak: vendégelőadók meséltek a GINOP keretében várható támogatásokról, a hitelezésről, az üzleti angyalokról és a kockázati tőkebefektetésekről, hogy körvonalazódhasson a társadalmi vállalkozások számára, hogy – ha nem is holnap, de – középtávon milyen forrásokat használhatnak növekedési céljaik megvalósításához. BAN-tagjaink az edzőtáborban 2 órás kiscsoportos workshopot tartottak pénzügyi menedzsment, időmenedzsment és online marketing témakörökben.
Emellett számos informális fórumon is találkozhattak és beszélgethettek egymással az érdeklődők: a Társadalmi Vállalkozások Napján, különös erővel a piactéren, a BCSDH-tag vállalatokkal való közös forrócsokizáson, és idéntől először a már hagyományosnak tekinthető éves BAN-vacsoránkon is.
Teljesítménymenedzsment és egyéni mentorálás
A NESsT inkubációs módszertana kezdetektől nagy hangsúlyt helyezett a társadalmi vállalkozások személyre szabott segítésére. A portfóliómunkában használt teljesítménymenedzsment eszköz lehetővé teszi, hogy üzleti és társadalmi célokat tűzzenek ki, és negyedévente közösen monitorozzuk a megvalósítást. A havonkénti találkozók során a társadalmi vállalkozások kihívásaira közösen keressük a megoldásokat.
2015 újdonsága volt az is, hogy a BAN-tagok körében mentorprogramot hirdettünk, melynek keretében önkéntes üzleti szakembereink egy-egy kiválasztott portfóliótagot folyamatosan mentorálnak, intenzívebben nyomon követik a vállalkozás épülését, tapasztalataikat és kapcsolataikat megmozgatják a célok teljesítése érdekében. 2015-ben eddig 5 mentori kapcsolat valósult meg.
A projektidőszakban 3 portfóliótagot segítettünk banki hitelezési tárgyalásaiban, és 3 társadalmi vállalkozás számára egy-egy egész napos stratégiai tervező workshopot tartottunk, összesen 7 BAN-tag részvételével. Ezen túl további 8 egyéni BAN-Portfólió találkozó valósult meg az online és offline marketing, a kommunikáció, coaching és stratégiaalkotás területen.
Egymás közötti tapasztalatcsere és együttműködés:
Hatalmas hozzáadott értéke van annak, mikor fórumot teremtünk arra, hogy a társadalmi vállalkozások megosszák egymással a tapasztalataikat, tudásukat. Az elmúlt egy évben erre többek között egy 8 portfóliótag (és 6 BAN-tag) részvételével zajló, 8 alkalomból álló akciótanulás workshop-sorozat keretében, egy kommunikációs tréningnapon, valamint a legintenzívebben a háromnapos bentlakásos Portfólió Edzőtáborban volt lehetőség.
Az edzőtáborban az informális formákon túl ennek kifejezett helye volt a programban: a kompetencia-tőzsde során a számukra bevált technológiákat, eszközöket osztották meg egymással, kapcsolatokat és kompetenciákat „cseréltek”.
Befektetésre készen?
Összegezve az elmúlt év tapasztalatait, elmondhatjuk, hogy a portfóliótagok sokkal közelebb kerültek ahhoz, hogy visszatérítendő vagy pénzügyi megtérülést elváró finanszírozási forrásokra legyenek készek, és szépen alakul a társadalmi vállalkozások iránt érdeklődő, és elköteleződni kész üzleti szakemberek köre is. Ugyanakkor sok még a tenni- és fejlődnivaló mind portfólió-, mind szektorszinten.
- A társadalmi vállalkozás koncepciója egyre népszerűbb – ötletgazdák, támogatók, befektetők, vásárlók körében – ugyanakkor a támogató infrastruktúra hiánya komolyan akadályozza azt, hogy egyre több társadalmi vállalkozás szülessen, majd idővel váljon kellően éretté ahhoz, hogy befektetések célpontja legyen. Egy megfelelő ösztönzőket alkalmazó országos stratégia és annak megvalósítása lehet ennek hathatós eszköze.
- A különböző finanszírozási lehetőségek bemutatását a Társadalmi Vállalkozások Napján, és szűkebb körben a Portfóliótáborban is óriási érdeklődés övezte, sokak számára az alapvető információk is újdonságot jelentettek. További ismeretterjesztésre van szükség.
- A társadalmi vállalkozások és a finanszírozók kevéssé beszélik egymás nyelvét, ennek oldására további találkozási és megismerési lehetőségeket kell teremteni. A különböző intenzitással megvalósult szektorközi találkozások ezt az elmúlt egy évben is nagyon jól szolgálták, ezek folytatására és kiterjesztésére, az elkötelezett üzleti szakemberek körének bővítésére van szükség.
- A társadalmi vállalkozók üzleti és prezentációs készségeinek fejlődése, társadalmi hatásuk tudatos mérése is elengedhetetlen.
- Több türelmes (vissza nem térítendő vagy kedvező feltételekkel visszatérítendő) forrásra van szükség ahhoz, hogy a társadalmi vállalkozások teszteljék, finomítsák és bizonyítsák üzleti modelljük életképességét, ehhez pedig több elkötelezett szakmai és pénzügyi támogatóra.
- Az intézményi befektetők érdeklődése is nőtt az elmúlt időszakban, azonban elvárásaik és rendszereik még nem kellően rugalmasak ahhoz, hogy kedvezőbb feltételeket szabva finanszírozzanak társadalmi vállalkozásokat. A társadalmi vállalkozások számára kínált finanszírozási termékeknek intézményesülnie kell.
A fenti feladatokat természetesen mind magunkénak érezzük, és továbbra is folytatjuk a megkezdett munkát, de várunk újabb és újabb szereplőket, akik készek bekapcsolódni bármelyik fronton!
A társadalmi vállalkozásokon túl szívből köszönjük a közreműködést a következő magánszemélyeknek és szervezeteknek:
ALMÁSI GÁBOR - BARTA CSABA - BERTA ZSOLT - BRANYICZKI IMRE - CSOKNYAI LÁSZLÓ - DEÁK KINGA - CHRIS FARKAS - FERKE JÁNOS - FODOR ANDREA - GARA IVÁN - GÁBOR KATA- HANCZ BIANKA - JUHÁSZ ISTVÁN - KÁROLYI ANTAL - KOHUT GERGELY - KÓBOR IZABELLA - LUGOSI ÁGNES - MAJORNÉ LAKÓ RITA - MAROS ANIKÓ - MÉSZÁROS ANNA - NYÉKI EMŐKE - MICHELE ORZAN - PAP HENRIK - P. TÓTH ANDRÁS - RUSZKAI ZSOLT - SCHILLINGER ATTILA - SZILÁGYI LÁSZLÓ - SZLÁVIK PÉTER - TÓTH-MAKRA BEÁTA - TÓTH ZOLTÁN - VARGA ISTVÁN - JAN K. VERWEYEN - ZSEMBERY LEVENTE
Erasmus program társadalmi vállalkozóknak
Erasmus program társadalmi vállalkozóknak
Társadalmi vállalkozás alapításán gondolkodsz, vagy még csak nemrég indítottad el? Már egy sikeres társadalmi vállalkozást működtetsz, és szeretnéd azt további piacokra kiterjeszteni, örülnél új ötleteknek?
Ha bármelyik kérdésre IGEN a válaszod, akkor ez a lehetőség Neked szól!
Az Erasmus for Young Entreprenuers Program keretében, a Euclid Network által vezetett konzorcium tagjaként a NESsT Magyarországon keresztül is lehetőség van társadalmi vállalkozások részvételére.
Miről szól a program?
Az Erasmus for Young Entreprenuers Program egy olyan határokon átnyúló csereprogram, amely az új vagy erre törekvő vállalkozóknak ad lehetőséget arra, hogy tapasztalt, más, a programban részt vevő országokban kisvállalkozást működtető vállalkozóktól tanulhassanak. A tapasztalatcsere a tapasztalt vállalkozónál való tartózkodás során valósul meg, amelynek segítségével az új vállalkozó szert tesz a kisvállalkozás működtetéséhez szükséges képességekre.
Kik jelentkezhetnek?
- Új társadalmi vállalkozók, akik elkötelezettek saját vállalkozás elindítása iránt, illetve az elmúlt három év során indítottak el társadalmi vállalkozásukat.
- Tapasztalt társadalmi vállalkozók, akik a programban részt vevő országok valamelyikében kis- vagy középvállalkozás tulajdonosai vagy működtetői.
Társadalmi vállalkozásnak tekinthető minden olyan üzleti tevékenység, melynek alapvető célja, hogy egy társadalmi problémát megoldjon.
Miért érdemes részt venni a programban?
- Az új vállalkozó számára egy tapasztalat vállalkozó mellett eltölött idő segíteni fog abban, hogy felkészülj a saját vállalkozásod sikeres irányítására
- Lehetőséged nyílik továbbá:
- nemzetközi kapcsolatok építésére;
- egy másik erurópai piac és különböző üzleti módszerek megismerésére;
- ágazatspecifikus készségek fejlesztésére;
- sikeres üzletemberekkel való megismerkedésre, esetleges együttműködések kialakítására.
Miért érdemes társadalmi vállalkozót fogadni?
- A csereprogram kétirányú tanulási folyamat, amelyben az új vállalkozók és a fogadó vállalkozók kölcsönösen tanulhatnak egymástól
- Lehetőséged nyílik továbbá:
- nemzetközi kapcsolatok építésére;
- hogy együttműködj egy komoly tervekkel és új ötletekkel rendelkező, motivált, fiatal vállalkozóval;
- új együttműködések kialakítására.
Milyen támogatásban részesülnek a fiatal vállalkozók?
Az utazási és a megélhetési költségeket az Európai Unió biztosítja, amely legfeljebb havi 1 100 € lehet (az összeg az országtól függ), ezen felül segítséget és folyamatos konzultációs lehetőséget biztosítunk számukra.
Mi a tapasztalt vállalkozók haszna?
A tapasztalt vállalkozók anyagi támogatást nem kapnak, de magasan képzett, motivált fiatal vállalkozókkal dolgozhatnak, újfajta piacokat és munkamódszereket ismerhetnek meg.
Hogyan jelentkezhetsz?
Mind az új, mind a tapasztalt vállalkozók a program honlapján jelentkezhetnek, ahol a részletek is megismerhetőek: http://www.erasmus-entrepreneurs.eu/.
További információ
Tóth Laura ltoth@nesst.org +36 1 2670231
Partnerek
A projektet a londoni székhelyű Euclid Network konzorciumvezetőként a NESsT-tel kívül az alábbi szervezetekkel valósítja meg: UnLtd - Egyesült Királyság Project Ahead - Olaszország Centre for Social Investment University of Heidelberg – Németország MOUVES – Franciaország ESLIDER - Portugália